Menu

 

 

 

Społeczeństwo starzeje się – usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania

Wprowadzenie w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku istotnych zmian w zasadach finansowania pobytu w domach pomocy społecznej zbiegło się w czasie z dynamicznymi zmianami demograficznymi, takimi jak: starzenie się społeczeństwa, wydłużenie średniego czasu życia, czy też emigracja zarobkowa ludzi młodych.

Szczególnie ostatni z tych czynników sprawia, że coraz większa część opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi przenoszona jest do różnych form instytucjonalnych. Spotyka się to zwykle z brakiem skutecznej i długofalowej polityki lokalnej w zakresie dostosowywania realizowanych zadań do nowych warunków, a podejmowane działania mają charakter doraźny i nie tworzą spójnego systemu.
Mając na uwadze zmieniającą się rzeczywistość zwracamy  szczególną uwagę na sytuację osób w podeszłym wieku, samotnych i niepełnosprawnych, które zamieszkują na terenie miasta. Ważne jest, aby osoby te nie pozostawały bez właściwej opieki, ale także aby miały pełny dostęp do informacji o przysługujących im prawach oraz możliwościach wsparcia jakie przewiduje ustawa o pomocy społecznej.
Informujemy, osoby wymagające opieki, że istnieje możliwość korzystania z usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych, a także w szczególnych przypadkach uzyskania skierowania do domu pomocy społecznej.
Informacja na temat działań MOPS w Kraśniku na rzecz ochrony osób w podeszłym wieku, chorych i niepełnosprawnych, wymagających całodobowej opieki, powinna przyczynić  się do korzystania przez te osoby z przysługujących im uprawnień, wynikających z ustawy o pomocy społecznej.

Podstawowe usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych (np. zakupy, przygotowanie posiłku), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości również zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi opiekuńcze są przyznawane osobom samotnym (lub jeśli rodzina nie jest w stanie takiej pomocy zapewnić), które z powodu niepełnosprawności, chorób, wieku lub z innych przyczyn wymagają pomocy ze strony innych osób.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem. Mogą one polegać na: usprawnianiu do funkcjonowania w społeczeństwie, pielęgnacji, rehabilitacji fizycznej, terapii psychologicznej i pedagogicznej, wsparciu edukacyjnym, pomocy mieszkaniowej.

Usługi specjalistyczne dotyczyć mogą na przykład osób: z zaburzeniami psychicznymi, osób chorujących psychicznie, osób chorujących neurologicznie lub z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego, osób z upośledzeniem umysłowym, osób z uszkodzeniami narządów ruchu i innych.

Usługi opiekuńcze i usługi specjalistyczne, świadczone są w miejscu zamieszkania, ale realizowane mogą być również w ośrodkach wsparcia np.: w dziennych domach pomocy społecznej (DDPS), środowiskowych domach samopomocy (ŚDS) dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ośrodkach opiekuńczych, które zapewniają między innymi terapię zajęciową, zajęcia rehabilitacyjne, kulturalne, rekreacyjne i wyżywienie podczas pobytu.

Odpłatność za usługi opiekuńcze uzależniona jest od dochodu na członka rodziny a jej wysokość ustalana przez gminę w formie uchwały. Dlatego też odpłatność może być różna w zależności od miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej. W przypadku specjalistycznych usług opiekuńczych, wysokość odpłatności jest kontrolowana stosownym rozporządzeniem Ministra Pracy.
Generalnie, zasady przeliczania dochodu i wysokość odpłatności są, w wypadku usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, znacznie korzystniejsze niż zasady ustalania uprawnień do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (kryterium dochodowego). W ten sposób jest zagwarantowana dostępność usług opiekuńczych dla większej ilości osób.