PROGRAM CAL
PROGRAM CAL
Program Centrum Aktywności Lokalnej to działania, których celem jest aktywizowanie społeczności lokalnych oraz kształtowanie poczucia przynależności do damego miejsca i grupy. Jest to sposób działania realizowany przez istniejące już organizacje pozarządowe lub instytucje samorządowe i spółdzielcze. Innowacyjność tej koncepcji polega na tym, że zespoły wyłonione
z instytucji nie koncentrują się na jednym tylko obszarze działania np: pomocy społecznej ale patrzą na daną społeczność całościowo starajac się odpowiadać na potrzeby w danym środowisku. Główną zasadą CAL jest realizowanie zadań na rzecz miasta przy zaangażowaniu jego mieszkańców. Centrum Aktywności jest metodą budzenia aktywności społecznej w celu samozorganizowania się do rozwiązywania konkretnych problemów danej społeczności. Odpowiada ona na potrzeby społeczności lokalnej, angażuje mieszkańców w proces ich rozwiązywania w myśl zasady „ Pomóż ludziom aby pomogli sobie sami”.
Tworzy również płaszczyznę porozumienia i współpracy , dąży do kształtoawnia społeczeństwa obywatelskiego.
Praca metodą CAL polega na:
– tworzeniu koalicji na rzecz pracy w środowisku i wokół problemów
– inicjowaniu ruchów samopomocowych i obywatelskich
– promowaniu i wdrażaniu pracy wolontarystycznej i zespołowej
– inicjowaniu lokalnych koalicji i wydarzeń
– działaniu w oparciu o programy i projekty
MOPS- jako Centrum Aktywności Lokalnej
– Pomoc społeczna od wielu lat boryka się z wieloma problemami. Ciągle przybywa nam zadań statutowych, nakłady finansowe na ich realizację są coraz mniejsze. W takiej sytuacji Ośrodek Pomocy stoi przed koniecznością poszukiwania nowych form pracy i rozwijania pozamaterialnych form pomocy. Zmienić się musi także rola pracownika socjanego, który powinien stać się osoba aktywną i kreatywną.
Wychodząc naprzeciw tym zmianom MOPS w Kraśniku w roku 2006 przystapił do realizacji programu Centrum Aktywności Lokalnej jako metoda integracji i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Rozpoczęliśmy swoją pracę od utworzenia zespołu CAL, w którego skład weszło 10 pracowników Ośrodka. Zespół został powołany Zarządzeniem Kierownika MOPS – 26.05.2006r. Pracownicy odpowiedzialni za wprowadzanie metody calowskiej przeprowadzili inwentaryzację środowiska w wybranym terenie ul. Grunwaldzkiej i sporządzili mapę zasobów i potrzeb. Kolejny etap to zaproszenie do współpracy przy wdrażaniu i realizacji programu CAL instytucji działających na terenie miasta.
Naszymi partnerami zostali:
– UM Kraśnik
– Starostwo Powiatowe Kraśnik
– Straż Miejska
– Policja
– Centrum Kultury i Promocji
– PUP
– MOSiR
– Spółdzielnie Mieszkaniowe „Metalowiec” i „Pomoc”
W Ośrodku powstały 2 grupy samopomocowe :
– dla osób w wieku 55-75 – „Zadyma”
– dla matek samotnych – „Mamuśki”
zrzeszające osoby, które nie chcą ze swoimi problemami byc same oraz chca podzielić się swoją wiedzą z innymi osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji.
Na terenie Ośrodka działa również Klub Wolontariatu – wolontariusze to przede wszystkim młodzież szkolną zajmującą się dziećmi niepełnosprawnymi i pomagająca w nauce.
Realizując ideę Calowską pracujemy metodą projektów:
Obecnie wdrażamy następujące projekty:
1. „Dobra pora dla seniora”
2. „Z mikrofonem w Kraśniku”
3. „SOS dla rodziny”
4. „Sukces woła Was”
Inicjując lokalne akcje i wydarzenia zorganizowałyśmy:
– VI.2007 – happening „ Kultura nie gryzie – sprzątnij po swoim psie”.Happening został zorganizowany w ramach „Czerwca aktywnych społeczności”. Miał on na celu edukację właścicieli psów dotyczącą obowiązku sprzatania pd swoim pupilu.
– VII.2007 – piknik rodzinny „Bawmy się latem – łączymy pokolenia”, którego głównym zadaniem była integracja międzypokoleniowa poprzez wspólną zabawę
– IX.2007 w SP.Nr.4 wręczylismy tornistry z pełnym wyposażeniem dla uczniów kl.I. Był to wynik akcji „Lepszy skok w nowy rok”